Weekendowe zwiedzanie Wieliczki i Krakowa.  | wyświetleń wpisu: 15 847

Weekendowe zwiedzanie Wieliczki i Krakowa.

Gdyby dziś obcokrajowiec zapytał mnie, które Polskie miasto wybrać jako cel swojej podroży, zdecydowanie polecił bym Kraków! Skąd ten wybór? O tym będzie ten wpis.

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – Dzień 1

Pobudka wcześnie rano. Pakujemy już przygotowane torby do bagażnika i ruszamy w stronę Krakowa. Po kilku godzinach jazdy parkujemy samochód gdzieś niedaleko kopalni. Zaczyna padać, stoimy w dość długiej kolejce po bilet. To miejsce jest dość mocno oblegane przez turystów  ale w końcu udaje się nam wejść. Bilet bez ulgi z tego co pamiętam kosztował 47zł – moim zdaniem warto tyle wydać.

Pierwszy raz byłem w jakiejkolwiek kopalni. Czuję więc lekkie podekscytowanie schodząc drewnianymi krętymi i ciasnymi schodami. Jesteśmy ponad 100m pod ziemią a przewodnik zaczyna nas oprowadzać po wydrążonych w soli kamiennej korytarzach.

Przechadzamy się kopalnianymi chodnikami. Niektóre miejsca są odnowione ( zastosowano nowe drewniane podpory), inne zaś sprawiają wrażenie bardzo starych. Idąc przy tych drugich przychodzi do głowy myśl ” Czy to oby nie jest na tyle stare, że zaraz pęknie? ”  Po drodze, napotykamy różne solne rzeźby, wystawy używanych niegdyś narzędzi, kaplice – w tym największą Świętej Kingi. Ciekawą atrakcją są też symulowane wybuchy metanu. Możemy usłyszeć i zobaczyć jak wygląda praca osoby, która za karę (!?) musiała takie wybuchy wywoływać. Ciekawy efekt 🙂 Później wybieramy się do części muzealnej, w której różne eksponaty, makiety i obrazy robią jeszcze lepsze wrażenie.

Kopalnia Soli w Wieliczce przynosiła Królestwu Polskiemu 30% dochodu. Właśnie dlatego sól ( znacznie droższa niż obecnie) była nazywana białym złotem. Zwiedzanie podziemi kopani to nie tylko świetne niecodzienne doświadczenie, to także kawałek historii naszego kraju.

Poniżej trochę zdjęć. ( Aby powiększyć kliknij w miniaturę)
kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce kaplica Kopania Soli w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Soli w Wieliczce Koalnia soli Kopalnia Soli Wieliczka Kopalnia soli Solne rzeźby Kopalnia Soli w Wieliczce Wieliczka Kopalnia soli w wieliczceRynek w Wieliczce

Co warto zobaczyć w Krakowie- dzień 2.

I znów pobudka wcześnie rano bo w Krakowie ciekawych miejsc wartych odwiedzenia nie brakuje. Zaczęliśmy tradycyjnie od smoka Wawelskiego. 🙂 Później zwiedzaliśmy Skarbiec Koronny na Wawelu, zbrojownię, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Katedrę Wawelską. To co mnie zawiodło, to zakaz robienia zdjęć w tych miejscach. Mimo drogich i do każdego miejsca płaconych osobno biletów ( nie ma możliwości kupienia jednego biletu na wszystko, lub w pakiecie) obowiązuje zakaz fotografowania- nawet z wyłączonym fleszem. W każdym z tych miejsc znajdują się ważne dla Polski symbole, obrazy, eksponaty. Po prostu kawał Polskiej historii i naszego narodowego dziedzictwa. W katedrze Wawelskiej odwiedziliśmy krypty, gdzie pochowani są królowie naszego kraju, wieszcze, oraz inne ważne dla naszego Państwa osoby. ( To właśnie tutaj pochowano Lecha i Marię Kaczyńskich co swego czasu budziło wiele kontrowersji) Wchodzimy na wierzę katedry by zobaczyć warzący 12 ton Dzwon Zygmunta. Maleństwo 😉
Smok Wawelski - Kraków Armaty Wawel
Czasu coraz mniej, a do zobaczenia jeszcze tak wiele. Trzeba przejść się sukiennicami, odwiedzić kościół Mariacki, zobaczyć Kazimierz, Kopiec Kościuszki, Getto… Lista miejsc jest tak długa, że było by co zwiedzać jeszcze przez co najmniej kilka dni.
Kościuł Mariacki
Collegium maius

Niestety czasu nie wystarczyło nam na wszystko, Kraków dalej pozostał dla nas miejscem nie w pełni odkrytym. Siedząc na rynku można poczuć niepowtarzalny klimat  tego miejsca. Ciężko opisać atmosferę jaka panuje w Krakowie ale czegoś takiego nie czułem w żadnym innym miejscu w Polsce. Do tego bardzo blisko inne magiczne miejsce- Kopalnia Soli w Wieliczce. Właśnie dlatego obcokrajowcowi polecił bym Kraków jako miasto gdzie warto zacząć zwiedzanie Polski. 

13 komentarzy

 1. […] 3# Kraków   Wawel, Stare miasto w Krakowie, Kościół Mariacki a później spacer wałami wisły. Miasto, które odznaczyło się bardzo na kartach historii. To tutaj są pochowani wielcy królowie Polski i prezydent Lech Kaczyński. Więcej o Krakowie […]

  1. Kraków jest piękny

 2. Ładne zdjęcia z Krakowa, musze przyznać

 3. Bardzo fajna strona!!!:)w przyszłym roku planuję razem z moją partnerką zwiedzić kawałek Polski i bardzo przydały Nam się opisy miast, tego co jest warte zwiedzenia itp. Zwiedziliśmy już wszystko „w koło komina” 🙂 czyli całe kuj-pom. i zabrakło miejsc. Tak że rok 2014 ruszamy dalej pełni zapału i ciekawości uzbrojeni w aparat i oczywiście pełny portfel :)pozdrawiam

 4. Też zawsze polecam Kraków przyjaciołom zza granicy!

 5. Kraków jest w porządku

 6. Jak nie Kraków to co innego. Stolica Małopolski to podstawa

 7. Smok trochę mały jak na przestraszacza

 8. Zawsze jak tylko mogę odwiedzam Kraków

 9. Trochę dziwny klimat tu mają ale ogólnie jest ok

 10. Jest git

 11. Kraków to piękne stare miasto. Pomimo że duże i ma kilka brzydkich dzielnic, to ogólnie to miasto ma bardzo pozytywny klimat. Obcokrajowcy zawsze są Krakowem zachwyceni:)

 12. Kraków jest piękny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

shares