Niemieckie nazwiska we wschodniej Polsce – Galicji. Znajdź swoje korzenie.  | wyświetleń wpisu: 9 913

Niemieckie nazwiska we wschodniej Polsce – Galicji. Znajdź swoje korzenie.

„Skąd u Ciebie takie nazwisko? I to na wschodzie Polski…” Słyszałem wielokrotnie to pytanie od ciekawskich. Po wielu latach znalazłem swoje korzenie. Pisząc tą notkę chcę pomóc tym, którzy mają podobną genealogiczną zagadkę. Jej rozwiązanie może okazać się dla Ciebie ciekawe…

Kolonizacja Józefińska

Nosisz niemiecko brzmiące nazwisko? Pochodzisz z terenów będących kiedyś pod zaborem austriackim (tak zwana Galicja)? Bardzo prawdopodobne, że jesteś potomkiem niemieckich kolonistów, których na galicyjskie tereny sprowadził Austro-węgierski włada Józef II Habsburg wydając dekret zwany kolonizacją Józefińską

Tereny Galicji wschodniej wówczas nie były zbytnio rozwinięte dlatego sprowadzano niemieckie rodziny rzemieślnicze, później również chłopskie, które miały rozwijać gospodarczo te tereny. Ludność ta zakładała nowe gospodarstwa w istniejących wsiach lub nawet całkowicie nowe wsie. Powstało 120 czysto niemieckich osad i 55 mieszanych. (3000 rodzin) Osady powstawały w rejonach Lubaczowa, Starego Sącza, Ustrzyk Dolnych, Mielca i Lwowa. Największy napływ ludności niemieckiej był w latach 1783-1784. Właśnie wtedy do polski przyjechał mój pra pra pra dziadek.

Jak to odkryłem? Znalazłem stronę, z listą nazwisk niemieckich przesiedleńców. Pod tym adresem możesz sprawdzić czy Twoje nazwisko jest na tej liście.
http://www.galiziengermandescendants.org/Search.htm
Możesz też dowiedzieć się tam do jakiej miejscowości trafili Twoi przodkowie, w którym roku itp.
Są też mapy ówczesnych terenów:
http://www.galiziengermandescendants.org/Data/galicia_map_east.pdf
a nawet plany wiosek z przypisanymi do parceli nazwiskami.

Udało mi się odkryć coś, co czas skutecznie zatuszował. Dziś wiem skąd pochodzi moje nazwisko i znam ponad 200 letnią historie moich przodków- fajne uczucie. 🙂 Wam też życzę, żebyście o swoich pradziadach dowiedzieli się jak najwięcej i przekazali tą rodzinną historię dalej.

7 komentarzy

  1. również próbuję to udowodnić, ale to szukanie igły w stogu …

    1. Ale jak już znajdziesz, będzie wielka satysfakcja 🙂

  2. moje nazwisko pojawia się tam wielokrotnie, ale to jakaś pewność? wszak napływ ludności rozpoczął się już po III rozbiorze Polski w 1795r.

  3. no to już wszystko wiem panie Stalowa Broda;)

  4. a ja mam takie pytanie jak wpisuje nazwisko mojego dziadka to znajduje Merker i w nawiasie jest Merkier co to oznacza ?

    1. Być może były w dokumentach używane dwie formy nazwiska

  5. Znalazłam tam moich przodków. Jednak gdzie szukać skąd przybyli? Utknęłam i nie mogę znaleźć co było wcześniej..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

shares