Izrael na własną rękę – informacje praktyczne ( Tel Aviv Jaffa i Jerozolima)  | wyświetleń wpisu: 89 366

Izrael na własną rękę – informacje praktyczne ( Tel Aviv Jaffa i Jerozolima)

Kilka dni temu wróciłem z Izraela. Spędziłem 3 dni w Tel Avivie, odwiedziłem również Jerozolimę. W tym wpisie podzielę się praktycznymi informacjami z jakimi osoba planująca wyjazd, powinna się zapoznać.

„Czy Izrael jest dla mnie? Czy sobie tam poradzę? „

Osoba znająca angielski w stopniu komunikatywnym jest w stanie spokojnie dać sobie radę w tym kraju. Mieszkańcy Izraela dobrze znają ten język oraz są chętni do pomocy, przyjaźnie nastawieni. Ja ze swoim łamanym angielskim byłem w stanie załatwić wszystko to co było mi potrzebne. 9% PKB Izraela to turystyka, co za tym idzie kraj ten musi dbać o swoich gości. Izrael to styk kilku religii, to miejsce pełne wielu kultur, zwyczajów, kuchni, upalnych plaż, ciepłego morza… Czy Izrael jest dla Ciebie? Ciężko powiedzieć. Jeśli masz zamiar leżeć przy hotelowym basenie, pewnie znajdą się lepsze i tańsze miejsca. Jeśli zaś namacalnie chcesz doświadczyć wielkich religii, poszerzyć horyzonty, przeżyć przygodę, kosztem rezygnacji z luksusu to to miejsce może wywrzeć na Tobie spore wrażenie i na długo zostać w pamięci.

Czym dolecieć do Izraela?

Ja wybrałem się WizzAir em – lata bezpośrednio z Warszawy i Katowic do Telaviviu. Udało mi się kupić przelot za około 300zł. Ostatnio czytałem, że Wizz (prawdopodobnie przez konflikt w tym rejonie) wstrzymuje loty. Można więc szukać lotów z przesiadką (np w Budapeszcie) lub poczekać na przywrócenie lotów. Ponoć mają wrócić w sezonie letnim – bardzo prawdopodobne zwłaszcza, że kilka dni temu świat opłynęła informacja o zawarciu trwałego pokoju.

Odprawa paszportowa na granicy w Izraelu.

Ważne. Zarówno lądując jak i wylatując z Izraela trzeba być przygotowanym na możliwą dłuższą pogawędke z pogranicznikami. Rozmowy mogą być dość szczegółowe, padają pytania o plany, cel wizyty, miejsce pobytu, miejsca które odwiedziło się wcześniej. Itp. Osoby mające w paszporcie pieczątkę z krajów arabskich mogą zostać wyjątkowo dokładnie „przepytane” i sprawdzone. Lądując w Izraelu nie wybijają pieczątek w Paszport, dostaje się karteczkę (pozwolenie na wjazd) więc później nie ma problemów w krajach arabskich.

Dojazd z lotniska Ben Gurion do Telaviviu. Jak dojechać do centrum Tel Aviwu. Jak dojechać do Jerozolimy.

Według mnie najtańszą opcją jest autobus miejski. Nie należy się przerażać arabskimi i hebrajskim napisami (często brak angielskich), po prostu trzeba pytać kierowcę. Poprosić o wskazanie przystanku gdzie chcemy wysiąść. ( sami często proponują pomoc)

Należy wyjechać autobusem nr 5 poza lotnisko. Kierowca wskaże (uprzednio o to poproszony) przystanek przesiadkowy. (koszt około 5,60 szekli) dalej autobusem 475 dojedziemy do central bus station w Tel Avivie. Koszt 12,60 szekli. (praktycznie centrum miasta – pół godziny do plaży piechotą)

Z Telaviviu do Jerozolimy można dojechać w godzinę autobusem nr 405. Startuje z 6 piętra central bus station. Kosztuje 19 szekli w jedną stronę. Powrót tym samym autobusem.

Z lotniska można też wydostać się szerutami ( to są taksówki wieloosobowe) jednak koszt jest znacznie wyższy niż autobusu. Szeruta może się przydać gdy ladujemy lub wyjeżdżamy w sobotę. Wtedy Żydzi mają swoje święto i do zmierzchu praktycznie nic nie kursuje poza taksówkarzami.

Czy w Izraelu jest bezpiecznie?

Stereotypów jest wiele. Niekonocznie są jednak one prawdziwe. Według mnie to cywilizowany kraj, z ludźmi pomocnymi i przyjaźnie nastawionymi. Dużo policji i wojska – ktoś wkońcu musi pilnować tej mieszanki kulturowej. Widok żołnierzy z karabinami w komunikacji miejskiej czy na ulicach nie powinien dziwić, trzeba przyjąć że tak już u nich jest. Nie sądzę żeby ktoś ze służb chciał celowo zrobić krzywdę turystom. Muszę zaznaczyć, że ja byłem tylko w Jerozolimie i Telavivie. Nie znam realiów panujących na terenach Palestyny, Strefy Gazy czy terenach przygranicznych. Z tego co słyszałem tam z bezpieczeństwem może być „bardzo różnie”. Gdy byłem w Izraelu trwał konflikt z Hamasem. W Polskich mediach siano panikę, a w Telavivie czy Jerozolimie ulicami spacerowały beztrosko grupy turystów i mieszkańców. System antyrakietowy daje ludziom w tych miastach duże poczucie bezpieczeństwa. Raz słyszałem jakieś wybuchy w oddali, później syreny alarmowe, mieszkańcy jednak nie wyglądali na przejętych. Dziś sytuacja wygląda już nieco lepiej, w świat poszła informacja że uzgodniono długotrwały rozejm. Przed wylotem warto zapoznać się z obecną sytuacją.

Ceny, waluta. Czy w Izraelu jest drogo?

Walutą obowiązującą w Izraelu są szekle. 1 szekel to około 88 groszy. Ceny są wyższe niż w Polsce co jednak nie znaczy, że trzeba wydać majątek na zwiedzenie tego zakątka. Mój wyjazd na 4 dni kosztował z przelotem około 600zł. ( gdzie przelot to 300zł) To niewiele biorąc pod uwagę, że Izrael nie należy do najtańszych Państw na świcie, raczej plasuje się wśród najdroższych. Rezerwując tani hostel ( np. pokój wieloosobowy przez booking.com) zamiast gwiazdkowego hotelu można zejść z opłatami za nocleg do około 50 zł/noc. Oszczędzić da się, również robiąc zakupy spożywcze na „bazarach”, których jest sporo, mają tam dobre ceny i dzięki nim unikniemy znacznych wydatków jakie czekały by nas w drogich restauracjach. Co ciekawe, woda (1,5l) kosztuje 8 szekli zaś gazowany Schweppes można kupić za 6 szekli.
Co do „wejściówek” zarówno w Tel Avivie jak i Jerozolimie jest bardzo dużo atrakcji, które zwiedzimy bezpłatnie.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania co do Izreala czy konkretnych miast w tym kraju proszę o dodanie w komentarzu. Izrael to miejsce dostępne właściwie dla każdej osoby z odrobiną zaradności i angielskiego. Według mnie, warto się tam wybrać na własną rękę i odkryć coś zupełnie innego!

87 komentarzy

 1. Powiem szczerze, że jestem w szoku odnośnie ceny – 600 zł za 4 dni w Izraelu to bardzo mało, patrząc na to ile mniej więcej wydaje się na taki wyjazd w innym miejscu. Bardzo ciekawy poradnik – krótko, zwięźle i na temat. Co prawda jak na razie nie planuje żadnej wycieczki, ale może kiedyś – kto wie gdzie mnie jeszcze wywieje 🙂

 2. Szczegółowy opis wycieczki szczególnie przydatny dla osoby, która ma zamiar wybrać się do Izraela na własną rękę. Również nie sądziłem, że za taką kwotę da się gdziekolwiek wybrać po za granicę polski. Jak widać można. Podziw. Jakie atrakcje miałeś okazję zwiedzić? Bo piszesz, że wiele z nich jest bezpłatnych.

  1. za taką kwotę większość Europy można zwiedzić, a w PL to nie wiem, może weekend w Krakowie …

 3. Czy jadąc do Izraela potrzebuje jakiś paszport? Wizę lub coś w ten deseń?

  1. Potrzebujesz tylko paszport. (pozwolenie na wjazd dostaniesz na lotnisku w Izraelu)

   1. Paszport polsatu wystarczy

 4. Wow 300 zł za 4 dniowy pobyt? W tym mieszkanie, jedzenie i zwiedzanie? Chyba nawet w Polsce tak tanio by nie było! 🙂
  Muszę przemyśleć kwestię wycieczki w tamte strony, może w przyszłe wakacje. Do tego czasu na pewno też ustabilizuje się sytuacja polityczna.

  1. Ja podróżuje niskokosztowo. Czym taniej tym lepiej bo dzięki temu można więcej rzeczy zobaczyć w różnych miejscach. Tak to jest do zrobienia, tylko trzeba zrezygnować z pewnych luksusów.

   1. Test test test

 5. Warto pojechać do Izraela i go zwiedzić, polecam każdemu.

 6. Warto czytać blogi różnych ludzi bo przyznam, że ja nawet nie wpadłbym na pomysł żeby jechać do Izraela. A to faktycznie bardzo ciekawa opcja, i dość oryginalna przyznam, nie znam wielu osób które tam były. Tyle, że ja bym się pewnie w 600 nie zmieścił.
  Miałem pisać abyś o atrakcjach podał więcej informacji ale zdjęcia mówią wszystko.

 7. Gdyby się tam tak ciągle nie „tłukli” mieliby sporo więcej turystów i zarobków z tym związanych. A tak…

  1. To prawda. Jest tam co zwiedzać, gdy ja byłem w Izraelu popularne miejsca były trochę luzniejsze niż zwykle. (trwał konflikt)

 8. A tak szczerze, to polecasz taką wycieczkę na własną rękę, czy lepiej i bezpiecznie będzie pojechać z grupą? Wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety, ale ja jakoś chyba bym się bał samemu jechać.

  1. Zależy co kto lubi. Ja już z biurem podróży się raczej nigdzie nie wybiorę. Jest drożej i czasem mnie wkurza to że takie zwiedzanie jest bieganiem i odchaczaniem kolejnych punktów. Jeśli podrozowałes po Europie na własną rękę, tam też sobie poradzisz. Dziś nawet nocleg możesz załatwić kilkoma kliknięciami. (np. Booking. Com)

 9. Wynika z tego, że podróż do Izraela może być ciekawą i wcale nie drogą przygodą. Język angielski znam płynnie, co prawda byłem wcześniej turystycznie w krajach arabskich, ale myślę, że sobie spokojnie poradzę w wywiadzie. Autobusami lubię jeździć także transport też ogarnę. Nic tylko polować na tanie bilety.

 10. Twoja relacja jest niezwykle interesująca, ale ja sama nie wiem czy kiedykolwiek się tam wybiorę.Cały czas mam pewne obawy związane z tym miejscem. Nie chciałabym, aby w czasie spokojnego wypoczynku nagle gdzieś wybuchła jakaś mina. Może przesadzam..

  1. Jeśli trzymała byś się Tel Avivu czy Jerozolimy to nic Ci nie grozi. (obecnie obie strony zawarły pokój)

 11. Nic nie grozi? Nie byłbym taki pewien co do tego. Niestety, ale nawet Jerozolima czy stolica Izraela jest niepewna co do swojego bezpieczeństwa. Nieoficjalnymi kanałami słyszy się naprawdę sporo, jeśli chodzi o zagrożenie bezpieczeństwa pojedynczych jednostek.

  1. Nowenna Pompejańska

   Niestety, niestety. Konflikt z Palestyną i ogólne usposobienie wcale nie poprawia sytuacji, a wręcz przeciwnie. Z drugiej strony jednak – biura podróży biorą to pod uwagę, dzięki czemu wycieczki organizowane są w miejsca bezpieczne. 🙂

 12. Ciekawy opis wyprawy i poradnik dla nie znających tematu. Przyda się na pewno przy planowaniu wycieczki 🙂 ale czy uda mi się namówić męża na wylot w takie miejsce to już jest inna para kaloszy znowu będę musiała być dla niego miła ;P

 13. Oj bardzo chętnie bym się na plaże Tel Avivu wybrał. Miałem tą przyjemność kilka lat temu. Inny świat. Mimo, że wszyscy dookoła chcą do nich strzelać, to masz wrażenie, że jesteś w najbezpieczniejszym miejscu na świecie 🙂

  1. Daj spokój z tym strzelaniem, nie ma co wywoływać dyskusji czy przepychanki słownej. Wina zawsze leży po obu stronach, a w tej kwestii powinno się raczej pomyśleć co zrobić, aby konflikt załagodzić.

 14. Izrael to piękny kraj. Szkoda, że te wojny, konflikty tak niszczą ten obraz… ;/

  1. taxi podlasie

   Zgadzam się z Tobą. Niestety świat jest jaki jest. Polska przed czasów wojen też była potężna i ładna, ale no cóż… Szkoda się mówi. Takie życie.

 15. tanie bilety lotnicze

  Dobrze jest jak się już jesteśmy na bliskim wschodzie pojechać np. Bejrutu gdyż jest tzw paryż bliskiego wschodu

 16. elektryk warszawa

  Na tą chwilę to chyba trzeba być szalenicem żeby jechać do libanu czy też izraela ja tam lubię nasza piękna polskę

  1. To siedz w Polsce. Nikt ci nie każe podróżować! Nie wiem co wnosi twój komentarz pod tym postem

 17. Gabriel Dudek

  Interesuję się historią tego kraju od dłuższego czasu, jednak wciąż nie mogę zdecydować się na wyjazd. Czekam na nieco bezpieczniejszy okres, aby sprawdzić ten religijny „trójkąt bermudzki” 🙂

 18. Do tej pory Izrael raczej nie kojarzył mi się z turystyką, ale chyba po tym wpisie zmienię zdanie 😉

 19. Bardzo przydatny wpis. Dobrze mieć informacje z pierwszej ręki. Od kiedy zacząłem trochę więcej podróżować, zauważyłem jak wyraźne są różnice między medialnym a realnym obrazem danego miejsca.

 20. Vasco Images

  Zazdroszczę. Ależ ja bym chciał pojechać do Jerozolimy. Ale z żoną i dwójką małych dzieci pewno nie prędko to nastąpi 🙁

 21. Tomasz Tomaszewski

  Właśnie wróciłem z galerii. Nadal czuć powiew starożytności oglądając zdjęcia. Szkoda tylko, że regiony te objęte są złą sławą, ale miejmy nadzieję, że się dogadają.

  1. i ta zła sława o której wspominasz skuteczne mnie zniechęca… 🙁

 22. planuję wyjazd do Izraela, ale nie wiem czy odważyłbym się pojechać tam na własną rękę, jeśli już to z większą grupą znajomych. w bardziej odległych zakątkach raczej decyduję się na biura podróży, oczywiście nie dają tyle swobody co wyjazdy na własną rękę, ale niektóre oferty są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo

 23. Izrael brzmi ciekawie i egzotycznie. Faktycznie najbardziej obawiałem się kwestii bezpieczeństwa, ale z tego co piszesz, to nie jest tak strasznie jak ludzie opowiadają.

 24. Konrad Hudaś

  marzę o tym żeby się wybrać do Ziemi Świętej, ale jakoś ryzyko dla mnie za duże 🙁

 25. Zawszę bałem się takich podróży, zupełnie inna kultura, obyczaje, klimat, dosłownie wszystkie. Dzięki Twoim wskazówką myślę, że w końcu się zdecyduję

 26. Ja nadal mam obawy, ale jak namówię kilku znajomych to razem może będzie łatwiej się wybrać 🙂

 27. dziękuję za ten artykuł, kiedyś chciałabym się tam wybrać!

 28. Bardzo przydatny poradnik 🙂

 29. Mają słaby PR przez co ja się boję tam wybierać:D

 30. Bardzo fajny artykuł, aż chce się jechać pozwiedzać 🙂 tym bardziej, że to nie są duże pieniądze, zwłaszcza 300zł za przelot 😛

 31. Kiedyś trzeba będzie się wybrać do Ziemi Świętej 🙂

 32. Super artykuł. Gratuluję odwagi. Ja niestety nie należę do takich ludzi, więc oprócz Polski to nigdzie się nie ruszam;(((

 33. Moim zdaniem podróż w te tereny to nie jest dobre wyjście. Raczej jest to zbyt ryzykowne, chyba że jest ktoś fanatykiem religijnym i tak bardzo zależy mu na odwiedzeniu tego miejsca.

 34. Okna i Drzwi

  Izrael to magiczne miejsce, nie dla każdego ale kto czuje się chrześcijaninem powinien odwiedzić to miejsce

 35. Bardzo dziękuję za super wskazówki. Wybieram się do Tel Awiwu w marcu, już nie mogę się doczekać. 😀 myślę, że będzie to jedno z najlepszych miejsc w których byłem. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy

 36. Fotografia ślubna

  Tylko czy tam teraz jest bezpiecznie?

 37. Z chęcią bym tam pojechała, ale czy tam jest bezpiecznie to głowy chyba sobie uciąć nie dam. Fajnie by było pozwiedzać te miejsca i mieć takie wspomnienia jak Ty, ale chyba pozostanę w kraju na razie 🙂

 38. bez obaw można jechać do Izraela, nikomu nic się nie stanie.

 39. Marzy mi się wycieczka do Izreala, moi znajomi już byli i są pod wrażeniem. Chociaż tak jak inni, mam lekkie obawy. 🙂

 40. Centrum biznesowe

  Nie masz się czego obawiać. Ja też tam byłem i jest naprawdę świetnie 😉

 41. Jechał ktoś do Izraela Autem? znacie jakiś fajny plan podróży?

 42. Inspirujący wpis, w życiu bym nie pomyślał, że można za 600 zł wybrać się na wycieczkę do Izraela. Mażę o zwiedzeniu europy, ale problemem były finanse, ale teraz widzę, że problemem są bariery w mojej głowie, bo skoro za 600 zł można się wybrać do Izraela, to tym bardziej do jakiegoś europejskiego kraju. Jeszcze raz dzięki, masz kolejnego czytelnika 🙂

 43. Autem za daleko za benzynę zapłacisz parę razy więcej..

 44. dokładnie, planowałem jazdę BMką do Hiszpanii po obliczeniu kosztów wyszło ponad 3k za samo paliwo.. za drogo

 45. Ubrankowy Potwór

  Sytuacja na świecie jest nieco nie stabilna, samochodem nie ma co jechać. Lepiej samolotem, Chociaż ostatnie przypadki i wypadki lotnicze trochę odstraszają.

 46. Fajnie by było tam pojechać, ale jak na serio tam jest nie wiem. Są obawy, autem za drogo, a samoloty ostatnio lepiej omijać szerokim łukiem. Pozazdrościć tym którzy tam byli pozostaje 🙂

 47. Gratuluje pomysłu na wyjazd, sama jestem miłośniczką turystyki i podróżowania ale takiego samodzielnego, zaplanowanego i przeprowadzonego na własną rękę. Internet daje bardzo duże możliwości, przed wyjazdem można na interaktywnych mapach zaplanować każdą krasę i drogę z lotniska do hotelu więc to żaden problem. Pytanie czy na miejscu sobie poradzę w kontaktowaniu się, zapytaniu bądź poproszeniu kogoś o coś.. takie pytanie towarzyszy zawsze jednak jest to nieodłączny element podróży bez którego takie wyjazdy nie miały by sensu 🙂

 48. Tomek | Lotnisko w Tel Awiwie

  Zwiedzanie Jerozolimy na własną rękę jest najfajniejsze, a powyższe wskazówki bardzo przydatne. Wygląda na to, że loty WizzAirem do Tel Awiwu zostały już przywrócone.

 49. chciałbym odwiedzić kiedyś te miejsca

 50. Turystyczny wariat

  Kurcze ja bym jednak się trochę obawiał samemu jechać do Izraela. Słyszałem wiele na temat lokalnych osób czekających własnie na okazje w postaci samotnych osób czy choćby nawet grup podróżujących na własną rękę. Ale tym artykułem zostałem zainteresowany i z chęcią wybrałbym się na do tego kraju. Polecacie jakiś wariant z biurem podróży?

 51. Dobre porady dotyczące wyjazdu to Izraela. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wykupieniem wycieczki ale po wpisie myślę nad tym żeby samemu zorganizować taki wyjazd.

 52. Ciekawa opcja na wakacyjny wyjazd.

 53. jak spedziles czas w Izraelu?co tam robiles? możesz szerzej opisać?

 54. chciałbym zobaczyć ale bałbym się tam jechać

 55. Tam również było moich dwóch braci. Pierwsze wrażenie to strach ponieważ ludzie z bronią chodzili

 56. Izrael to piękny kraj, polecam serdecznie go odwiedzić. Należy pamiętać tylko aby nie wybierać się w miejsca gdzie panują zamieszki. Możemy wtedy nie skorzystać z wykupionej wycieczki.

  1. ..tak z Arabami i szumowinami jest na pewno ciekawie…

 57. strach tam do nich jechać, lepiej w Polsce pozwiedzać

 58. Wow, taki wyjazd za 600 zł?! Podziwiam… Ostatnio byłam w Pradze i wydałam prawie tyle samo… 😉 Chyba trzeba się nauczyć oszczędzania 🙂

 59. WOW! Cieszę się, że trafiłam na tego bloga. Myślałam, że nikt nie pisze o Izraelu, a tu takie miłe zaskoczenie. Bardzo przydatne informacje uzyskałam. Dzięki wielkie.

 60. 600 zł to jak za darmo,. W Zakopcu wiecej wydasz

 61. Rewelacja. Tylko ta woda trochę droga

 62. U nas jakby ktos wsiadl do autobusu z giwra to bylaby jazda

 63. nigdy nie piszesz nic o kobietach
  a co z nimi?

 64. Moja znajoma byla
  Mowi ze bardzo fajny temat

 65. Chetnie zwiedze taki kraj
  Za 600 zl to jak za darmo tylko urlopu brak

 66. Izrael piękne miejsce. Uwielbiam ten kraj i muszę go kiedyś odwiedzić 🙂 A co do lotów Wizz’em. Ten przewoźnik jeszcze ani razu nie zawiesił lotów do tego kraju, tak więc informacje, które dostałeś są przekłamane 😉
  Pozdrawiam!

 67. niezły budżet, mi by się skończył już chyba na lotnisku w Wawie nie licząc biletu lotniczego: taxi + posiłek na lotnisku, szminka w sklepie lotniskowym, flaszka… i 600 zł po-szło!

 68. nie znam angielskiego ale troche niemiecki czy moze sie przyda w czasie wycieczki bo kiepsko to widze mimi ze jade z wycieczka

 69. jak dlugo sie leci do izraela bo mam problemy z dlugim siedzeniem w czasie podrozy

 70. Fantastyczny wpis, my lecimy za 2 tygodnie na własną rękę z mężem , im bliżej to mam większe obawy czy podołamy. Przeraża mnie ta kontrola graniczna, co jeżeli męża przepuszczą a mnie pozostawią , jak się potem odnajdziemy. Czy możemy podejsc razem do okienka ?
  Dziękuje, pozdrawiam

 71. Ciekawe informacje. Czy w sobotę bedziemy mogli zwiedzić glowne zabytki Jerozolimy ,czy nie ma szans?

 72. fajny poradnik 😉 przyda mi się, bo za niedługo lece do Izraela na wycieczkę Mozaika Izraela z konsorcjum i mam nadzieje, że bedzie fajnie i spokojnie przede wszystkim, zważając na to wszystko co się tam dzieje

  1. Życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

shares