Co warto zwiedzić w Czarnogórze. [Część 2 relacji]  | wyświetleń wpisu: 5 381

Co warto zwiedzić w Czarnogórze. [Część 2 relacji]

Ciąg dalszy mojej przygody z Czarnogórą…

Kotor

Idąc za poradą znajomych wstaje wcześnie rano i udaje się na dworzec Czarnogórskiego odpowiednika PKS. Jest 7 rano a na dworze już zaczyna robić się gorąco. „Autobuska Stanica” -bo tak mówią tutaj na dworzec, miło mnie zaskakuje. Jest czysto, kasjerzy szybko obsługują, dworzec jest obrośnięty bluszczem a obok poczekalni jest bar z mini zoo, gdzie przechadzają się kozy, króliki i pawie. Po zakupie biletu można przejść przez bramki dające dostęp do peronów. Ciekawe rozwiązanie, zapobiegające temu by nikt niepowołany się tam nie kręcił. Ahh Dlaczego w naszym kraju dworce PKS nie mają takich pomysłowych rozwiązań. 😉

Zapakowanym po brzegi autobusem ( gdzie jedzie kierowca i konduktor) docieram do Kotoru. Moją uwagę szybko zwracają mury miejskie wybudowane na górskich zboczach oraz zatoka Kotorska ( Boka Kotorska) gdzie cumują dwa olbrzymie statki wycieczkowe. Jak się dowiaduje, przypłynęło nimi masę angielskich turystów. Zatoka Kotorska otoczona z trzech stron wysokimi górami, posiada cechy norweskich fiordów stąd jest nazywana fiordami południa europy. Widoki muszę przyznać – zapierają dech w piersiach.
Boka Kotorska

Sam Kotor jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w południowo-wschodniej europie. Zabytkowa starówka jest pełna starych kamieniczek, wąskich uliczek i sklepików z pamiątkami. Uwagę zwracają wierze zegarowe i cerkiew. Całe miasto otoczone jest murami, które prowadzą kilkaset metrów po stromym zboczu. I tutaj widoki są zdecydowanie najciekawsze bo Kotor z góry robi naprawdę niezłe wrażenie. Nic dziwnego, że na szczycie zmęczeni wejściem turyści pstrykają zdjęcie za zdjęciem.

Jedna z wierzy zegoarowych- Kotor Ludowy taniec - KotorCerkiew - Kotor

W centrum starego miasta można zobaczyć tańczące ludowe tańce Czarnogórców. W drodze na najwyższy punt muru obronnego ( co mnie zaskoczyło) spotkać dobrze mówiących po angielsku miejscowych sprzedających wodę. Kilkaset metrów w górę stromymi schodami robi swoje 😉 Widać liniowce z angielskimi turystami wymusiły na miejscowych naukę tego języka. W przeciwieństwie do Budvy w Kotorze można było się dogadać podstawowym angielskim niemalże wszędzie.
Kotor to świetne miejsce, z nie zwykłymi widokami i świetnym staromiejskim klimatem. Uwierzcie, że lokalne potrawy jedzone w restauracji na murze miejskim smakują naprawdę wyjątkowo.

Co jeszcze warto zwiedzić w Czarnogórze… 

Niestety nie wszystkie ciekawe miejsca udało mi się odwiedzić. Ale korzystając z opinii znajomych napiszę pokrótce jeszcze o kilku miejscach w tym kraju, które warto zwiedzić.

Stare miasto bar – to malowniczo położone miasto w którym zachowały się ruiny miasta powstałego w X wieku. Ponoć robi wrażenie.
Jezioro Szkoderskie – największe na Bałkanach jezioro. Obejmuje 40 000 ha, graniczy z Albanią. Jezioro objęte jest ochroną,  i dzięki temu zachowały się tu ciekawe gatunki ptaków.
Gospa od Škrpjela – Mała wysepka na zalewie Kotorskim.
Plava Špilja- czyli Błękitna Grota.
Park Narodowy Lovćen- zlokalizowany wysoko w górach park dysponuje trzema szlakami turystycznymi o łącznej długości ponad 30 km. Oprócz niezwykłych krajobrazów ma on dla Czarnogórców też znaczenie symboliczne. Właśnie tutaj partyzanci stacjonowali walcząc z Turkami. ( Czarnogóra to jedyny kraj Bałkanów, którego nigdy nie udało się podbić Turkom.)

Czarnogóra to bardzo ciekawy kraj, gdzie bogate wybrzeże bardzo różni się od miast w głębi kraju. To miejsce gdzie, ciągle można poczuć dzikość natury, ciągle jeszcze w przystępnej cenie spędzić urlop i poczuć cywilizację nieco różniącą się od europejskiej. Czarnogóra wśród turystów staje się coraz bardziej popularna- myślę, że warto tam jechać chociażby ze względu na to, że za kilka lat to miejsce będzie wyglądało zupełnie inaczej… nie tak naturalnie.

7 komentarzy

  1. obecnie waham się między Chorwacją a Czarnogórą-co radzisz?

  2. Już po zdjęciach widać że rewelacja

  3. Faktycznie klimat rewelacja. Szkoda że czasu tak mało

  4. Kraj mało komercyjny więc naturalny jeszcze

  5. No może sierpień ale zawsze coś

  6. Bardzo fajny temat. Jeszcze tani

  7. Jożin z Bażin

    W tym roku miałem tam jechać ale kobita wymyśiła Grecję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

shares