Co warto zwiedzić w Rzymie i Watykanie. Co zobaczyć w stolicy Włoch.  | wyświetleń wpisu: 13 568

Co warto zwiedzić w Rzymie i Watykanie. Co zobaczyć w stolicy Włoch.

Zwiedzanie Rzymu zaczęliśmy od brudnej stacji kolejki miejskiej. Śmieci i pozamykane kible. I to są te całe Włochy? Zadaję sobie pytania w myślach. Wchodzimy do wagonu pełnego ludzi, później przesiadamy się do metra. Stacja metra stara, zaniedbana, brudna i jeszcze bardziej zatłoczona. Widzę kilka ładnych dziewczyn wyglądających na włoszki – humor nieco mi się poprawia. 😉 Idziemy do jakiejś bazyliki, której nazwa przypomina mi słowo, którym określa się samicę świni  😉 Szczerze mówiąc oprócz niewyspania czuję lekki zawód. Nie tak to sobie wyobrażałem.

Lepiej odbieram wizytę w bazylice świętego Pawła. Chociaż czuję się trochę jak na pielgrzymce. Brakuje mi tylko wspólnego śpiewania pieśni religijnych. 😉 Całkiem ładnie w tym miejscu ale jakoś na kolana nie powala- pomyślałem sobie. Zaskakuje mnie ilość hindusów i turków, usiłujących coś sprzedać. Jedziemy dalej i tu się dopiero zaczynają efekty specjalne.

Worek z zabytkami się rozwiązuje. Zwiedzam „Rzym Antyczny”. W tym miejscu dosłownie czuję się przytłoczony ilością i rozmachem architektury. Koloseum,  Forum Romanum… Ciężko opisać słowami ilość starożytnych budowli i miejsc, na których warto zawiesić oko. Idę.. idę i idę… a to wszystko się nie kończy. Poczułem, że ten wyjazd ma sens a Rzym to ogromne przebogate w zabytki muzeum. Dalej jest coraz lepiej a Włochy robią na mnie coraz to lepsze wrażenie. Spacer i sjesta w jednej z restauracyjek, pozwala poczuć klimat Rzymu. Kolejnego dnia zwiedzamy Watykan. Przepych tego miejsca i mnogość atrakcji kolejny raz zapiera dech w piersiach.

Co warto zobaczyć w Rzymie? Oto miejsca, które warto zwiedzić. 

Koloseum- jeden z 7 cudów świata.
Koloseum

Forum RomanumForum romanum

Kolumna Trajana
936328_185399688281282_1697760999_n

Vittoriano- Ołtarz Ojczyzny
Vittoriano- Ołtarz Ojczyzny

PanteonPanteon

Plac Hiszpański – Schody

Bazylika Świętego Pawła
Bazylika Świętego Pawła 945271_185399131614671_1128802185_n 521928_185398824948035_1352544654_n

Bazylika Santa Maria MaggioreBasilica di Santa Maria Maggiore Witraż

 

Co warto zwiedzić w Watykanie.

Bazylika Świętego PiotraBazylika Świętego Piotra - Ołtarz

Muzeum WatykańskieMuzeum Watykańskie

Zamek św. Anioła

Zamek św anioła

Kaplica Sykstyńska

Nieopodal Rzymu znajduje się też bardzo malownicze Castel Gandolfo.

Castel gandolfo- letnia rezydencja papieża

Miejsca te to tylko mała część tego, co można zobaczyć w Rzymie. Z pewnością znajdzie się wiele innych atrakcji, które pominąłem a warto je zobaczyć. Chociaż moje początkowe wrażenia były, lekko negatywne to z Rzymu wyjeżdżałem z ogromną satysfakcją.  Klimat jest niepowtarzalny i serdecznie polecam wszystkim zwiedzanie tego miasta. Naprawdę warto!

 

 

10 komentarzy

 1. Zgadzam się z tym brudem w metrze, generalnie zaniedbane jest. Też miałam wrażenie w Rzymie, że jestem w muzeum. Ale jak ja byłam (w listopadzie) to było zdecydowanie mniej turystów, i prawie puste Schody Hiszpańskie:)

 2. […] był w Rzymie ( lub oglądał moje zdjęcia z Rzymu z innego wpisu) może odnieść wrażenie, że gdzieś już widział takie coś. W Rzymie niejaki […]

 3. W temacie Włoch, szczerze polecam Wenecję. Miasto które zachwyca, którym nie można się rozczarować, gdzie naprawdę choćby za sprawą braku ruchu kołowego do którego tak się wszyscy przyzwyczailiśmy.. jest inaczej. Jest pięknie, romantycznie, owszem są też wady które z pewnością każdy sam wyłapie, jednak jest to miejsce które warto choć raz w życiu odwiedzić
  pozdrawiam

 4. Włosi to ogólne syfiarze. Wystarczy popatrzeć na ich auta ktore przyjezdzaja do nas

 5. Wiem jest brudno ale jest co podziwiać

 6. Jarek z Marek

  Eweidentnie źle oceniamy ten bród. To po prostu zaniedbania

 7. Na codzień stoję za konsolą. W Rzymie byłem dwa razy i jest spoko. Pozdro z Patio

 8. Byłem z żoną. I co? Za dużo ładnych dziewczyn jak dla mnie. Gdybym był sam……….. To co innego

 9. Fajna sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

shares