Co warto zobaczyć, zwiedzić w Zamościu.  | wyświetleń wpisu: 15 267

Co warto zobaczyć, zwiedzić w Zamościu.

Zamość – „Perła Renesansu”, „Padwa Północy”, „Miasto Arkad” – skąd te wymyślne nazwy? Zamość jest po prostu miastem wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju. Drogi gościu, czy byłeś kiedyś w Zamościu?  😉

Swoją przygodę z Roztoczem warto zacząć od Zamościa. Miasto z bardzo bogatą historią, gdzie dawne czasy zostawiły po sobie sporo do obejrzenia. Pewnie słyszeliście na historii (o ile nie spaliście) o Hetmanie Janie Zamoyskim.  To właśnie on założył miasto Zamość i przyczynił się, do tego, że miejsce to dziś jest tak ciekawe. Nie wiem czy wiecie ale funkcjonowała tutaj Akademia Zamojska- jedna z dwóch uczelni wyższych w kraju.  Starówka? Jedna z najładniejszych w Polsce. ( Na liście UNESCO) Rynek otoczony zabytkowymi kolorowymi kamieniczkami, masywne arkady i ratusz z dobudowanymi w międzywojniu schodami. Drugiego takiego nie znajdziesz. :)
Zamość 01

Kamieniczki Zamość Zamość Kamieniczki Zamość kamienice arkady

 Zamość to nie tylko wyjątkowy rynek…
Żeby taki rynek mógł istnieć potrzebne były masywne i solidne mury obronne. Zamość to miasto twierdza. Obudowane dookoła bastionami, bramami i fosą ( słyszałem, że władze miasta planują zalać fosę wodą, tak jak było kiedyś) Ciągle trwają prace poświęcone renowacji i odbudowaniu kolejnych części fortyfikacji.
Zamość Brama Lwowska Fortyfikazcje Zamościa ZamośćJan Zamoyski na koniu Pomink Zamość Rotundainscenizacja zamość

Zamość to także zoo, muzeum arsenał i budynek byłej Akademii Zamojskiej – wyższa uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego.

Muzeum Arsenał Dawna akademia zamojska Zoo_zamość

Zapraszam wszystkich do Zamościa i polecam dalsze zwiedzanie roztocza. Liczę, że w komentarzach poniżej, opiszecie swoje wrażenia  i  przypomnicie mi o miejscach, które pominąłem. :)

7 komentarzy

  1. […] Zamość – zwiedzanie proponuję zacząć od Zamościa. Jest to bardzo malownicze, ciekawe miasto z jedną z najładniejszych ( moim zdaniem) starówek w Polsce. O Zamościu więcej  przeczytasz więcej tutaj.   […]

  2. W Zamościu jeszcze nie byłem i widze ze trzeba zwiedzic

  3. Zamośc piękne miasto

  4. Jest bardzo ładnie tyle mogę powiedzieć

  5. Jestem stąd i muszę przyznać, że piękniejszej okolicy nie ma

  6. Przyjeżdżajcie i sami oceniajcie.
    Sporo do oglądania

  7. Jako dziadek Mariusza muszę przyznać że chłopak ma rację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *